W promocyjnej cenie 2500 dostępne są fabrycznie nowe skrzydła z 2015 roku. Promocja ważna do wyczerpania zapasów.
Lubisz góry, śnieg i szybkość. Chcesz połączyć umiejętność jazdy na nartach z elementami lotu na paralotni – pozwoli ci to na wykonywanie krótszych lub dłuższych skoków podczas zjazdu. Lubisz też bawić się się skrzydłem na ziemi, zdobywając doświadczenie w ground-handlingu.
Mamy dla Ciebie skrzydło które da ci dużo frajdy. Czy jesteś ekspertem speedridingu, czy dopiero zaczynasz – z trzech dostępnych rozmiarów dobierzesz wariant odpowiedni dla siebie.
To dla ciebie stworzyliśmy ZigZag 2!
ZigZag2 to skrzydło do free-ridingu lub speed-ridingu, w zależności od wielkości może być używany przez bardzo doświadczonych użytkowników, lub początkujących. Został zaprojektowany i przetestowany dla nas przez Jeana Baptiste-Chandeliera, specjalistę od tego rodzaju skrzydeł. Końcowy kształt i wygląd został dopracowany w naszej firmie.
Główne cechy ZigZag2:
- zdolność do głębokiego nurkowania, co umożliwia wykonywanie stromych zjazdów
- długie drogi sterowania
- czterorzędowe taśmy z trymerem
- bardzo wytrzymała budowa
- 9m2: EXPERT – dla bardzo zaawansowanych speedriderów, radzących sobie z technicznymi aspektami szybkich zjazdów. Może być niebezpieczne dla mniej doświadczonych pilotów. Zdolne do dynamicznych reakcji.
- 11m2: INTERMEDIATE – dla średnio zaawansowanych speedriderów, którzy lubią małe, żwawe skrzydła i szukają dobrej zabawy
- 13m2 : BEGINNER – dla początkujących, bardziej spokojne (delikatne kołysanie, spokojniej reaguje na sterówki).
Porównanie z innymi skrzydłami
Tabele w uproszczony sposób porównują niektóre cechy naszych skrzydeł.
Krótka instrukcja ZigZag2
Trymery:
Na zamkniętych trymerach skrzydło bardzo dobrze działa w 80% normalnych zastosowań (solidna konstrukcja, stabilność, łagodniejsze sterówki, lepsza doskonałość, dobre nurkowanie). Zaleca się odpuszczać trymery tylko jeśli masz duże doświadczenie, wolisz mniej latać a więcej jechać na stromych zboczach, lub potrzebujesz większej prędkości (bardziej dynamiczne zachowania, słabsze wyrównanie po zaciągnięciu sterówek).
Wypełnianie:
Przy rozpoczynaniu jazdy nie trzeba brać taśm A w ręce, wystarczy wziąć w ręce hamulce i ruszyć, utrzymując niewielkie napięcie sterówek. Skrzydło szybko wyjdzie nad głowę, bez skakania na boki.
Jazda pod skrzydłem:
ZigZag2 oferuje dobrą precyzję sterowania, która pozwala łatwo utrzymywać zgodny kierunek ruchu nart i skrzydła. Równie łatwe są radykalne zmiany kierunku w najlepszych ewolucjach jakie potrafisz. Samostateczny profil (specjalnie opracowany do potrzeb speedridingu) utrzymuje skrzydła wypełnione nawet przy nagłym podskoku/poluzowaniu linek.
Start:
Po nabraniu wystarczającej prędkości możesz startować, wystarczy lekkie (symetryczne!) zaciągnięcie hamulców. W powietrzu można też przy ich użyciu łatwo zmieniać profil lotu. Odpuszczone hamulce to pełna prędkość i gorsza doskonałość, zaciągnięte to wolniejszy lot z lepszą doskonałością (optymalna pozycja hamulców to ok. 30 cm zaciągnięcia).
Zakręty:
Masz do dyspozycji cały zakres działania, od zakrętów wolnych i szerokich po dynamiczne, z ostrym nurkowaniem. Pamiętaj tylko o zapasie wysokości, bo w ostrych zakrętach znika w oczach. Skrzydło ma długie drogi sterowania, więc nie ma ryzyka wywołania niechcianego przeciągnięcia czy negatywki.
Lądowanie:
Udane, miękkie lądowanie na tym skrzydle wymaga wykorzystania całego zakresu ruchu sterówek do wyrównania. Dobrym pomysłem jest rozpędzenie skrzydła na podejściu, żeby było z czego zrobić długie wyhamowanie.
ZigZag2 nie powinien być wykorzystywany do latania, ani też do wykonywania akrobacji w powietrzu.
Początkujacy narciarz-pilot który rozpoczyna zabawę ze speedridem pierwsze ślizgi powinien wykonywać na skrzydle 13 m2 z zaciągniętymi trymerami. Skrzydło lecieć bedzie z dającą się kontrolować prędkością i będzie przewidywalne. Posłusznie podąża za ruchami dłoni i chętnie ustawia się na kierunku jazdy nart, Również w zakrętach nie powinno być problemu z wyprzedzaniem narciarza przez skrzydło.
W miarę nabierania doświadczenia stopniowo odpuszczamy trymery uzyskujac coraz większe prędkości, ale zmusza to do precyzyjnego prowadzenia skrzydła w zakretach w czasie jazdy po śniegu. Wymagana od pilota jest też silniejsza reakcja. W locie nie sprawia żadnego kłopotu. I wreszcie gdy poczujemy, że wycisnęliśmy wszystko z dotychczasowych ustawień, odpuszczamy trymer na maksa. I tu zaczyna się ostra jazda – ZigZag 2 w czasie szybkiej jazdy po śniegu w tej konfiguracji nie wybacza błędów (im mniejszy rozmiar, tym jest bardziej wymagający). Jest świetnym narzędziem – ale w ręku świetnego fachowca.
Konstrukcja ZigZaga 2 jest podobna jak w standardowych skrzydłach do latania. W konstrukcji wewnętrznej zastosowane zostały v-wsparcia, zapewniające podtrzymanie niepodpartych żeber i utrzymanie gładkiej górnej powierzchni, przy niezakłóconej propagacji ciśnienia wewnętrznego. Duże wloty powietrza ułatwiają napełnianie i stawianie skrzydła. Czterorzędowe taśmy nośne zostały wyposażone w trymer.
ZigZag 2 zachowuje dużą stabilność przy silnych podmuchach wiatru, co pozwala używać go do samodzielnej nauki stawiania skrzydła w warunkach, w jakich użycie tradycyjnej paralotni nie byłoby możliwe, lub mogłoby być niebezpieczne.
Dla wygody użytkowników zastosowaliśmy nasz nowy uchwyt sterowniczy RCT (Regulated Comfort Toggle) z kulką i linką.
Speedriding to zjazdy na nartach (lub snowboardzie) z wykorzystaniem skrzydła o zredukowanych osiągach, które jest w stanie od czasu do czasu unieść narciarza na krótko w górę, pozwalając mu wykonać “księżycowe skoki”. Gdy narciarz przypnie się do skrzydła o lepszych osiągach, będzie odrywał się od ziemi na sporo dłużej. W efekcie podczas “zjazdu” ma spore szanse spędzić więcej czasu w powietrzu niż na śniegu – to już jest speedflying.
UWAGA: Speedriding i speedflying to trudne technicznie i potencjalnie niebiezpieczne dyscypliny. Wymagają dobrego opanowania jazdy na nartach i co najmniej podstawowych umiejętności w posługiwaniu się paralotnią. Należy bezwzględnie zachowywać wszelkie procedury bezpieczeństwa stosowane zarówno w narciarstwie jak i paralotniarstwie. Nie wolno uprawiać tych dyscyplin na stokach narciarskich, gdyż mogą stanowić zagrożenie dla innych. Postaraj się dotrzeć do instruktorów, pod okiem których nauka będzie bezpieczna i efektywna.